Kiedy dochodzi do uregulowania należności
Podatnik nie będzie obowiązany do obniżenia kosztów uzyskania przychodu, wraz z upływem terminów wskazanych w ustawie o CIT, o kwoty niezapłaconych zobowiązań, wynikające z otrzymanych faktur lub rachunków, w przypadku gdy roszczenia ich wystawcy zostały zaspokojone przez ubezpieczyciela, który uzyskał z tego tytułu roszczenie regresowe wobec podatnika.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 25 lipca 2017 r. (II FSK 1750/15).
Spółka akcyjna zawierała umowy, na podstawie których nabywała towary lub usługi na zasadach odroczonego terminu płatności - kredytu kupieckiego. Należności wynikające z tych umów były kosztami poniesionymi w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów i zaliczały się do kosztów uzyskania przychodu. Kontrahenci spółki byli ubezpieczeni od ryzyka kredytu. W przypadku niewypłacalności spółki lub jej długotrwałej zwłoki w zapłacie, mieli prawo do wypłaty odszkodowania w umówionej wysokości. W 2013 r. ogłoszono upadłość spółki, co w konsekwencji przyczyniło się do tego, że spółka nie mogła spełniać świadczeń wynikających z wierzytelności przysługujących jej kontrahentom. Jednocześnie ubezpieczyciele wypłacili kontrahentom spółki odszkodowania i uzyskali z tego tytułu roszczenia regresowe wobec spółki.
Spółka zadała pytanie o konieczność obniżenia kosztów uzyskania przychodu. W jej ocenie, nie będzie ona zobowiązana do obniżenia tych kosztów o kwoty wynikające z wystawionych rachunków lub faktur,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta